Zakład Odlewniczy Jan Kowalczyk w Hucisku czerpie z bogatej tradycji odlewniczej z której znana jest ziemia konecka, kiedy to w 1738 r. Kanclerz Jan Małachowski, wybudował pierwszy wielki piec, a Stanisław Staszic wpłynął na rozwój myśli technicznej, w górnictwie i hutnictwie. Jesteśmy zakładem, który dzięki doświadczonej kadrze technicznej i produkcyjnej oraz odpowiedniej technologii produkcji gwarantuje doskonałą jakość wyrobów. Naszą dewizą jest solidność, indywidualna  troska o każdego klienta, dbałość o najmniejszy szczegół na każdym etapie produkcji, co przekłada się na produkcje wyrobów na najwyższym poziomie.

     Zakład wykonuje odlewy z żeliwa szarego, klasy EL-GJL-150, EL-GJL-200, a także żeliwa niskochromowego o wadze od 0,1 do 300kg. Są to odlewy maszynowe, odlewy ozdobne, ogrodowe, armatury piecowej, wkłady kominkowe, wyroby kanalizacyjne oraz elementy rusztów mechanicznych. Na zamówienie wykonywane są także odlewy z metali nieżelaznych, takich jak aluminium, głównie AK9 i AK11 i odlewy ze stopów miedzi.

Posiadamy własne laboratorium technologiczne oraz spektrometr firmy ARL do badania składu chemicznego produkowanego żeliwa.

     Większość odlewów sprzedawanych jest odbiorcom krajowym a ok. 40% produkcji stanowi eksport do takich państw jak: Litwa, Niemcy, Dania, Finlandia.